Infolinia czynna od 06:00 do 21:00 pod numerem 508 075 772

Jak czyścić zacieki na roletach

Zacieki na roletach – skąd się biorą i jak je wyczyścić?

Rolety to nie tylko praktyczne osłony okienne, ale także element dekoracyjny, który nadaje charakter każdemu wnętrzu. Niestety, z biegiem czasu na roletach mogą pojawić się niechciane zacieki. To zjawisko nie tylko szpeci estetykę okna, ale może również prowadzić do utraty funkcjonalności rolet. Jak temu zaradzić? Jak wyczyścić zacieki? Czy to w ogóle możliwe?

Czytaj dalej!

Dlaczego pojawiają się zacieki na roletach?

Jeśli poznasz przyczyny powstawania zacieków na roletach, będzie Ci łatwiej ich uniknąć w przyszłości. Dlatego właśnie od tego zaczniemy ten tekst. Skąd biorą się zacieki na roletach?

 • Do najważniejszych powodów należy na przykład zbyt wysoka wilgotność powietrza. Często po prostu narażenie rolet na zbyt intensywny kontakt z wilgocią sprawia, że powstają na nich zacieki. Częste otwieranie okien podczas deszczowej jesieni czy śnieżnej zimy potrafi narobić bałaganu. Co ważne, bardzo często nie jest to czysta woda, a woda z zanieczyszczeniami z zewnątrz. I zacieki gotowe!
 • Zaniedbania w pielęgnacji. O rolety należy dbać regularnie. Odkurzać je, a także czyścić, jeśli powstają na nich jakiekolwiek plamy. Należy też pamiętać o suszeniu tkaniny rolety. Jeśli na materiale zostaną np. pozostałości po wodzie z detergentem, może pojawić się zaciek.
 • W przypadku, gdy w pomieszczeniu przez długi czas panuje niska temperatura i nie ma żadnej wentylacji, pod roletą może gromadzić się wilgoć. W efekcie na tkaninie osadza się woda, a potem tworzą się zacieki.

Profilaktyka: jak zapobiegać powstawaniu plam?

W celu zapobieżenia plamom przede wszystkim warto pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wilgotności we wnętrzu. Dbaj o wietrzenie pomieszczenia, a także utrzymywanie optymalnej temperatury.

Dzięki temu kropelki wody nie będą zbierać się pod roletą i w efekcie nie powstaną plamy i zacieki.

Co więcej, po myciu okien czy samych rolet pamiętaj o dokładnym usunięciu resztek detergentu oraz wysuszeniu okna i osłony. Dzięki temu detergent ani woda nie wnikną w tkaninę rolety i nie pozostawią po sobie śladu.

Jak czyścić rolety z zacieków?

Jest kilka sposobów na usunięcie zabrudzeń, w tym zacieków, z rolet. Należą do nich:

 • Regularne odkurzanie miękką szczoteczką od odkurzacza. Pomaga to usunąć kurz z tkaniny.
 • Zacieki na roletach usuniesz domowym sposobem. Potrzebujesz ściereczki (lub gąbeczki) oraz detergentu. Aby nie zaszkodzić, sprawdź działanie preparatu na mało widocznym miejscu na rolecie. Jeśli wszystko będzie w porządku, działaj na plamach.
 • W celu umycia zacieków na roletach najpierw rozwiń roletę na oknie, następnie zanurz ściereczkę w roztworze woda+detergent, wyciśnij z gąbki nadmiar wody i delikatnie pracuj na plamie.
 • Po myciu pozostaw rolety rozwinięte do wyschnięcia.

Jeśli te sposoby nie podziałają, możesz wykorzystać dostępne rynku preparaty do czyszczenia rolet.

Zawsze miej na uwadze zalecenia producenta rolet. Dzięki temu nie zaszkodzisz podczas usuwania plam.

Wskazówki:

 • Używaj delikatnych detergentów, by nie zniszczyć tkaniny.
 • Wyciskaj wodę ze ściereczki, by nie stworzyć nowych nieestetycznych zacieków na roletach.
 • Zadbaj o pełne wyschnięcie rolety na oknie.
 • Regularnie kontroluj stan rolet, np. podczas cotygodniowego sprzątania.

Podsumowanie, jak usuwać zacieki na roletach

Rolety na oknach powinny być regularnie pielęgnowane. Dzięki temu służą przez lata i nie musisz ich wymieniać.

Plamy na roletach mogą powstawać w wyniku warunków atmosferycznych na zewnątrz, poziomu wilgotności i temperatury wewnątrz, a także niewłaściwej konserwacji.

Usuwanie zacieków na roletach pomoże Ci utrzymać je w dobrej kondycji.

Kluczowym aspektem jest zrozumienie, skąd się biorą zacieki i jak można im skutecznie przeciwdziałać. Dzięki temu możesz wprowadzić odpowiednie sposoby czyszczenia rolet.