Rolety okienne to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Cenimy je za prosty montaż, estetyczny wygląd i funkcjonalność. Chcemy też, by prezentowały się jak najlepiej, bo osłony na oknach zawsze zwracają uwagę. Jak o nie zadbać, by zawsze były w świetnej kondycji?
Jak wyczyścić rolety materiałowe? Skuteczne sposoby na świeże i czyste osłony okienne
Rolety materiałowe są nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Chronią prywatność i regulują dopływ światła do pomieszczenia.
Są też dostępne w wielu wariantach, dzięki czemu możesz zamówić takie, które nadadzą wyjątkowy charakter Twojemu wnętrzu.
Jednak z czasem nawet najpiękniejsze rolety mogą wymagać odświeżenia.
Czyszczenie rolet to od czasu do czasu konieczność. Przygotuj się do tego zadania i sprawdź nasze wskazówki:
- Regularnie odkurzanie rolet. Nieważne, co ozdabia Twoje okna, czy są to rolety rzymskie czy rolety dzień noc, pamiętaj o odkurzaniu ich. Na zbieranie się kurzu szczególnie podatne są modele rzymskie przez sposób marszczenia się zwijanego materiału. Do odkurzania możesz wykorzystać końcówkę odkurzacza w formie delikatnej szczoteczki lub tradycyjną miotełkę do kurzu.
- Jeśli rolety wydzielają nieprzyjemny zapach, koniecznie może okazać się solidne wietrzenie pomieszczenia lub wypranie rolet zgodnie z zaleceniami producenta. Sprawdź też ofertę preparatów przeznaczonych do zwalczania brzydkich zapachów z rolet materiałowych.
- Najczęściej poleca się namaczanie brudnej rolety w wannie lub dużej misce. Unikaj wkładania rolet do pralki, bo mogą się uszkodzić.
- Świeże zabrudzenia, np. kuchenne, możesz spróbować na bieżąco usuwać czystą i wilgotną ściereczką (opcjonalnie dodaj detergent). Najpierw spróbuj wywabić plamę punktowo, a potem, w zależności od potrzeb, możesz pozostawić ją do wyschnięcia lub całą namoczyć w wannie lub misce.
- Zabrudzenia takie jak owady lub ich odchody usuwaj tak, jak polecamy wyżej, ale ściereczkę koniecznie nasącz detergentem, np., mydłem w płynie.
- Czasem zabrudzenia, które dostały się do mechanizmu, mogą utrudniać opuszczanie lub podnoszenie rolety. Wówczas należy oczyścić mechanizm.
- Czasem na wagę złota okazuje się zwykła gumka do mazania. Jeśli jest czysta, może Ci pomóc w walce z niewielkimi suchymi plamkami.
Przedstawiliśmy najczęściej wykorzystywane sposoby na czyszczenie rolet i najczęściej spotykane zabrudzenia. Pytanie jednak, jak często czyścić rolety?
Kiedy czyścić rolety materiałowe? Poradnik dla posiadaczy rolet
Wiesz już, jak czyścić rolety materiałowe, teraz dowiedz się, jak często zabierać się za tę robotę!
- Kurz – jeśli chodzi o kurz, którego nie da się uniknąć, zalecamy włączenie odkurzania rolet do standardowego zwyczaju sprzątania mieszkania. Nie odkurzaj rolet rzadziej niż raz na tydzień lub dwa (w zależności od tego, czy mieszkasz w środku miasta czy np. na przedmieściach).
- Wilgoć i pleśń – rolety zlokalizowane w wilgotnych pomieszczeniach, np. łazienkach, są niestety podatne na nieprzyjemne zapachy wynikające z ciągłego narażenia na wilgoć. Czyść je lub pierz raz na 1-2 miesiące, by nie dopuścić do powstania brzydkich zapachów.
- Trudność w podnoszeniu lub opuszczania rolety – w tym przypadku najlepiej zareagować natychmiast, gdy zauważysz problem. Nie czekaj, aż mechanizm uszkodzi się nieodwracalnie. Oczyść go z zabrudzeń od razu.
- Mokre plamy i inne zabrudzenia. Tutaj też liczy się czas! Działaj od razu, gdy tylko zauważysz plamę.
Podsumowując, wiesz już, jak wyczyścić rolety materiałowe oraz że częstotliwość czyszczenia rolet materiałowych zależy od różnych czynników. Każdy typ zabrudzenia wymaga odpowiedniej reakcji.
Jednakże regularne utrzymanie, takie jak odkurzanie rolet oraz zapobieganie nadmiernej wilgoci, pomaga w zachowaniu piękna i funkcjonalności rolet. Pamiętaj, że dbałość o rolety pozwoli ci cieszyć się świeżym i czystym wnętrzem przez wiele lat!