Infolinia czynna od 06:00 do 21:00 pod numerem 508 075 772

Ekspozycja okien, a wybór osłon okiennych

Ekspozycja okien, a wybór osłon okiennych.Często staramy się zwrócić uwagę na to, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rodzaju osłon okiennych.

Nie wystarczy polegać wyłącznie na ich funkcji ochronnej czy wyglądzie. Aby dobrać odpowiednią osłonę, najlepiej przeanalizować położenie okna zgodnie z kierunkiem, w którym jest ono zwrócone. Może to znacząco przyczynić się do poprawy naszego komfortu, wpłynąć pozytywnie na nasz budżet oraz samopoczucie. Czy ekspozycja okien powinna wpływać na wybór osłon okiennych? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Zobacz nasz a ofertę:

Gdzie kupić moskitiery?

Gdzie kupić rolety dzień noc?

Jak ekspozycja okna powinna wpływać na wybór osłony okiennej?

Ekspozycja okien w budynkach to jeden z parametrów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej osłony. Traktując jednakowo wszystkie pomieszczenia, błędem może być kupowanie osłon o takim samym wyglądzie czy przepuszczalności światła. Czemu? Jasne światło słoneczne wpadające do kuchni czy jadalni nie zawsze jest popularnym towarzyszem posiłków, światło odbite na ekranie telewizora lub komputera oślepia użytkowników. Warto wybierać indywidualnie, zastanawiając się, po której stronie świata wychodzą okna i jak je zaaranżować, aby temperatura i jasność pomieszczenia były na optymalnym poziomie – przez cały rok i o każdej porze dnia.

Ekspozycja, a osłony okienne

Istnieje zalecany układ pomieszczenia, aby w pełni wykorzystać pozycję słońca. W tak idealnej aranżacji powinny znajdować się sypialnie czy pomieszczenia gospodarcze od strony północnej. Przestrzenie te nie wymagają dużej ilości światła dziennego i wyższych temperatur. Idąc dalej, od strony wschodniej, warto zaaranżować kuchnię i łazienkę. Wschodzące słońce na pewno umili rodzinne śniadanie, a późniejszy wzrost temperatury w pomieszczeniu nie spowoduje zbytniego dyskomfortu. Strona południowa i zachodnia charakteryzują się najdłuższym czasem nasłonecznienia i największą intensywnością. Długotrwała ekspozycja na słońce oznacza nie tylko dobre pozyskiwanie naturalnego światła, ale także wyższą temperaturę w pomieszczeniu. Zimą pozwala to zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, dlatego warto skierować okna pomieszczenia, w którym spędzamy większość czasu, na południe oraz zachód.

Dobór odpowiednich osłon do każdego pomieszczenia zgodnie z kierunkiem świata wpłynie pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie i izolację budynku, ale również obniży koszty ogrzewania i klimatyzacji.

  • Pokoje wychodzące na południe są przez większość czasu skąpane w słońcu. Zwykle jest to przyjemne, ale w upalne lato może być też męczące. W takim przypadku warto zamontować rolety dzień i noc, żaluzje lub rolety, które można ustawić na dowolnej wysokości. W ten sposób dostosujesz konfigurację osłony do kąta padania światła. Jeśli sypialnia znajduje się po południowej lub zachodniej stronie budynku, warto zastosować rolety zaciemniające. Gdy chcesz wcześniej położyć się spać lub zdrzemnąć się wcześniej, zachodzące popołudnie lub jasne słońce w ciągu dnia nie będą powodować dyskomfortu.
  • Pokoje z oknami wychodzącymi na północ są zazwyczaj chłodniejsze niż w innych częściach domu. Dlatego warto zadbać o to, aby zimą nie traciły szybciej ciepła. Pomogą w tym elektryczne rolety aluminiowe. Stanowią dobrą warstwę izolacyjną, jednocześnie zapewniając pewien stopień ochrony przed kradzieżą.
  • Od wschodu i zachodu słońca czas słońca jest stosunkowo krótki, więc tylko rano i wieczorem możesz potrzebować blokowania promieniowania. Na przykład żaluzje odblaskowe lub pionowe zapewnią wiele opcji konfiguracyjnych. Częściowo półprzezroczyste lub przezroczyste osłony mogą zapewniać światło dzienne nawet przy pełnym zaciągnięciu.

Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz zaprojektować swój wymarzony dom albo szykujesz się do zakupu mieszkania, to zapamiętaj, że odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń na strony świata to podstawa. Warto razem z architektem dobrać najlepsze rozwiązania, a oglądając mieszkania, dobrze jest się zastanowić, czy pomieszczenia są dobrze nasłonecznione. Odpowiedni dobór osłon okiennych powinny również w tym pomóc. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem to koniecznie zasięgnij porady specjalistów dostępnych pod adresem strony: https://dlaokna.pl/.