Infolinia czynna od 06:00 do 21:00 pod numerem 508 075 772

Osłony okienne – trendy na 2021

Osłony okienne – trendy na 2021

Osłony okienne nie są już tylko praktycznym elementem wystroju wnętrza, a zaczęły być ich ozdobą. Do niedawna traktowane były jako kompletne dodatki do dekoracji. Nic więc dziwnego, że podlegają tym samym prawom, co inne elementy dekoracyjne i podlegają zmieniającym się trendom.

Tak samo jest w tym roku - od początku widać wyraźne inspiracje ekologicznymi, naturalnymi i roślinnymi wzorami. . Ciężkie materiały, różnorodne wzory to już przeszłość, a w nadchodzących sezonach dekoracja okien powinna stać się integralną częścią wnętrza, czyniąc je wygodniejszym i jaśniejszym. Jakie będą trendy w 2021 roku pod względem osłon okiennych? Sprawdź, które z nich będą popularne w tym roku!

Przede wszystkim postaw na naturę

Naturalne materiały i dodatki wciąż są najbardziej popularne wśród projektantów. Dlatego jeśli lubisz style nawiązujące do skandynawskiego, retro czy japońskiego wabi-sabi, powinieneś rozejrzeć się za żaluzjami drewnianymi, roletami rzymskimi czy ozdobnymi zasłonami.

Drewno zawsze będzie ponadczasowe. Cały czas pojawia się w aranżacji. Jego sekret tkwi w jego naturalności i wyjątkowości. Żadne dwa kawałki drewna nie są takie same. Ta funkcja została przeniesiona do charakteru okiennic drewnianych wykonanych z lipy syberyjskiej lub bambusa. Jeśli zależy nam na tym, aby rolety chroniły nasze domy przed słońcem, to ten rodzaj żaluzji doskonale nadaje się do dekoracji wnętrz. Okiennice drewniane działają w bardzo podobny sposób co aluminiowe. Wykonane są z poziomych listew, których nachyleniem można regulować przepływ światła. Listwy drewniane są większe niż aluminiowe, więc przy całkowitym przykryciu mogą zapobiegać powstawaniu wysokich temperatur wewnątrz Twojego mieszkania.

Powrót do natury przekłada się również w doborze tkanin. Dlatego w nadchodzącym sezonie szczególnie konieczne jest stosowanie osłon okiennych wykonanych z wszelkich naturalnych materiałów. Zasłony stracą również część swojej grubości i objętości - w tym roku zasłony powinny wpuszczać więcej światła i być wykonane z przewiewnych i lekkich materiałów. Najlepszym wyborem jest len ​​- bardzo trwały surowiec ekologiczny o przyjemnej nieregularnej strukturze i fakturze dobrze widocznej pod palcami. Jest również idealnym elementem do ocieplenia wnętrza i nadania mu niepowtarzalnego charakteru. Stopień, w jakim zasłony przepuszczają światło, zależy głównie od gęstości splotu - im mocniej tkany jest materiał, tym mniej światła przepuszcza. Jeśli jednak chcesz uzyskać przezroczystość wprost z najnowszych trendów wnętrzarskich, a jednocześnie potrzebujesz pełnej prywatności we wnętrzu - zestaw naturalnych zasłon i klasycznych rolet w tym samym kolorze będzie idealnym rozwiązaniem.

Rok 2021 to także powrót stylu boho i art deco. Tutaj rzymskie zasłony i rolety, czyli te wykonane z naturalnych tkanin, ponownie znajdą zastosowanie jako dekoracje okienne. W stylu Art Deco wykorzystuje się kontrast czerni i bieli. Różne kolory (takie jak fiolet, czerwień, turkus czy różne pastele) to z kolei kategoria boho. Możesz gorączkowo przebierać w kolorach i tworzyć wnętrza o niepowtarzalnym stylu. Coraz częstszym motywem stają się printy dekoracyjne oraz różnego rodzaju nadruki na osłonach okien, np. z motywami kwiatowymi. Należy jednak uważać z nadrukiem i mocniejszymi ciemnymi kolorami. W mniejszych wnętrzach najlepiej wybierać tkaniny w jasnych i gładkich kolorach. Trzeba też pamiętać, że kolory to bardzo dobre dodatki, ale ich przeładowanie spowoduje zamieszanie, które na dłuższą metę może przyprawić nas o ból głowy.